Czym powinniśmy kierować się przy wyborze fotografa ślubnego?

Moja pierwsza myśl brzmi nieco banalnie: ceną i zdjęciami w portfolio! Tak rzeczywiście jest, ale sprawa jest trochę bardziej złożona. Przede wszystkim powinniście sprawdzić, czy fotograf lub fotografka prowadzi bloga, gdzie obejrzycie pełne reportaże z dnia ślubu. Dzięki temu ocenicie, czy całość materiału jest tak dobra, jak kilka zdjęć wybranych do portfolio. Drugim czynnikiem jest to, czy fotograf ślubny lub fotografka ślubna odpowiada Wam jako osoba, z którą spędzicie sporo czasu podczas realizowania reportażu i sesji plenerowej. Warto spotkać się z kilkoma fotografami, których portfolio najbardziej Wam się podoba. Relacje z fotografem ślubnym mają bardzo duże znaczenie, to również dzięki nim powstają naturalne zdjęcia, oddające Wasze charaktery i emocje.

 

Jaki jest  twój styl pracy podczas reportażu?

Podczas reportażu ślubnego jestem obserwatorem, nie zakłócam przebiegu wydarzeń. Staram się uchwycić kluczowe dla Was momenty. Zachęcam swoich klientów oraz ich gości, aby skupili się na uroczystości, dobrej zabawie i nie zwracali na mnie uwagi. Poza zdjęciem grupowym i zdjęciami na specjalne życzenie nie robię zdjęć pozowanych.

 

Ile czasu spędzasz z nami podczas reportażu ślubnego?

Do 12 godzin.

 

Czy dojeżdżasz na śluby odległe od twojego miejsca zamieszkania?

Na co dzień mieszkam we Wrocławiu, ale często zdarza mi się pracować poza Dolnym Śląskiem. Bardzo lubię takie wesela i chętnie dojeżdżam. Dzięki temu poznaję nowe miejsca i tradycje.

 

Nie lubimy pozować do zdjęć, wydaje nam się to nienaturalne. Jak sobie radzisz z takimi osobami?

Większość moich klientów nie pozuje do zdjęć na co dzień, nie przepada za tym i na początku czuje się skrępowana. To moim zadaniem jest odpowiednio Wami pokierować. Duże znaczenie ma tu wzajemne zaufanie i porozumienie. Dobry fotograf ślubny, oprócz profesjonalnego sprzętu oraz umiejętności obróbki zdjęć, powinien potrafić sprawić, aby każdy wyglądał korzystnie na zdjęciach ślubnych.

 

Jak wygląda sesja plenerowa i jak się do niej przygotować?

Sesja plenerowa odbywa się we wspólnie wybranym miejscu. Jeśli chcecie, może ona odbyć się w odległym miejscu w Polsce lub za granicą. Po waszej stronie jest wtedy zapewnienie mi dojazdu i ewentualnego zakwaterowania. Jak się przygotować? Po prostu przyjdźcie w dobrym nastroju :).

 

Ile trwa sesja plenerowa? Jak mamy się przygotować?

Czas trwania jest zależny od miejsca i pory roku. Jeśli w trakcie sesji zdjęciowej będziemy się dużo przemieszczać, to powinniśmy uwzględnić czas na zmianę lokacji. Warto też pamiętać, że najlepsze światło do fotografowania jest tuż po wschodzie słońca lub chwilę przed zachodem, co nas ogranicza czasowo. Nawet najlepsze miejsce do sesji plenerowej nie będzie wyglądało dobrze w słoneczne, letnie południe. Wyjątkiem jest okres od października do lutego, kiedy słońce, nawet w południe, jest dość nisko. Wtedy najczęściej powstają moje sesje plenerowe w górach.

Zazwyczaj sesja plenerowa trwa od 2 do 4 godzin, natomiast w przypadku sesji w odległych miejscach w Polsce lub zagranicznych, może trwać dwa razy dłużej.

 

Czy sesja plenerowa odbywa się innego dnia niż ślub?

Przeważnie tak. Jestem zwolennikiem tego rozwiązania, gdyż wtedy mamy mniejsze ograniczenia czasowe i jest swobodniej.

 

Czy sesja plenerowa może odbyć się w weekend?

Ze względu na to, że w weekendy robię reportaże ślubne, sesja nie może odbyć się w sobotę ani w niedzielę.

 

Po jakim czasie od ślubu otrzymamy gotowy album ze zdjęciami ślubnymi?

Do 90 dni od sesji plenerowej, czasami nawet krócej.

 

Dlaczego tak długo musimy czekać na zdjęcia ze swojego ślubu?

Poza wykonaniem zdjęć w dniu ślubu oraz ślubną sesją plenerową, zajmuję się również cyfrową obróbką zdjęć, która zajmuje 70% mojego czasu pracy. W międzyczasie wykonuję inne reportaże ślubne, sesje oraz inne zlecenia.

 

Na jakim sprzęcie pracujesz? Czy używasz lampy błyskowej?

Na reportaż ślubny zabieram ze sobą dwie profesjonalne pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe, zestaw obiektywów (zoomy oraz stałoogniskowe) i kilka lamp błyskowych. W trakcie ceremonii zaślubin nie błyskam lampą, pracuję przy świetle zastanym. Na sali weselnej rozkładam lampy.Dzięki temu mam możliwość sterowania natężeniem i modelowania światłem, czym buduję nastrój wykonywanych fotografii.

 

Czy zajmujesz się tylko fotografią ślubną?

Poza fotografią ślubną i rodzinną obsługuję wydarzenia firmowe, robię komercyjne zdjęcia architektury oraz jestem fotografem prasowym.

 

Please enter your Access Token.